Кафедра образотворчого мистецтва була створена 1 вересня 1986 року на базі Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки. Колектив кафедри складався з молодих спеціалістів, які поставили за мету готувати фахівців з образотворчого мистецтва в першу чергу для регіону Волині. Кафедру очолив Олександр Лесик, доктор архітектури, професор. У 1994 році у складі вже Волинського державного університету імені Лесі Українки було утворено окремий факультет – інститут мистецтв, у структуру якого увійшла кафедра образотворчого мистецтва. Серед колишніх викладачів кафедри образотворчого мистецтва варто згадати Геннадія Юр’єва, Анатолія Пархом’юка, Тетяну Роняк, Андрія Діхтярука, Леоніда Українця, Леоніда Чернія, Івана Веремійчика, Валерія Сліжука, Олександра Жука, Анатолія Чихурського, Оксану Лесик-Бондарук, Тетяна Галькун.
Кафедра образотворчого мистецтва займає активну наукову, креативну та творчу позицію у мистецьких колах Волині, постійно організовує, проводить та приймає участь у мистецьких конкурсах, пленерах, виставках, наукових заходах. Професорсько-викладацький склад кафедри поглиблено досліджує, розвиває та популяризує образотворче мистецтво Волинського краю.
Сучасний колектив кафедри – це команда високопрофесійних теоретиків та практиків у царині образотворчого, декоративного мистецтва та реставрації. Сфера їх наукових інтересів охоплює широкий спектр відповідних сфер сучасної теорії та практики образотворчого мистецтва.
Кафедру образотворчого мистецтва очолює кандидат психологічних наук, доцент Тетяна Прокопович. Під її керівництвом
на кафедрі працюють: Заслужений діяч мистецтв України, професор Інна Черкесова, доценти Ольга Каленюк, Олександр Берлач, Іван Тарасюк, Олександра Панфілова, доктор мистецтвознавства Наталія Скляренко, старший викладач Галина Вахрамєєва, асистенти: Юлія Шеломанова, Богдан Саранчов та технік Антоніна Войцеховська.
Мистецько-творча діяльність з урахуванням специфіки спеціалізації є одним з пріоритетних напрямів роботи професорсько-викладацького складу кафедри, що відіграє важливу роль у професійній підготовці і вихованні майбутніх фахівців.
Кафедра забезпечує викладання освітніх програм одноіменної спеціальності 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація», В4 «Образотворче мистецтво, реставрація» ОС «Бакалавр» та ОС «Магістр».
Кафедра проводить набір абітурієнтів на основі ПЗСО, Молодшого бакалавра та бакалавра та передбачає вивчення таких навчальних дисциплін, як рисунок, живопис, монументальний живопис, основи іконопису, композиція, скульптура, декоративно-прикладне мистецтво, комп’ютерні технології в мистецтві, теорія кольору, художньо-прикладна графіка, історія образотворчого мистецтва, теорія і практика реставрації творів мистецтва тощо. Широкий вибір варіативних дисциплін дозволяє молодому митцю почуватись впевнено на сучасному ринку праці.
Студенти кафедри брали участь у міжнародних проєктах зі спорідненими відділами мистецьких навчальних закладів Польщі – проект ЕРАЗМУС+ «Obraz Ukrainy i Polski kwiatem malovany» (2019 р.), Німеччини – у програмі «Bauhaus für alle» спільно змистецькою школою «IMAGO» (2018 р.) та у програмі «Farben treffen Erfurt» (2017 р.).
На постійній основі проводиться обмін студентами, спільні виставки та семінари. Викладачі кафедри підвищують кваліфікацію у навчальних закладах України та за кордоном.
За часи свого існування кафедра підготувала багатьох талановитих фахівців, серед яких члени Національної спілки художників України, члени спілки дизайнерів України, Члени Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Наші випускники – успішні митці відомі в Україні та за її межами.


